Jak wybrać zegarek? 5 rzeczy, które musisz wiedzieć.

07:22

W dobie telefonów zegarki zmieniły swoją starą funkcję czasomierza. Dziś zegarek jest biżuterią, doskonale uzupełnia nasze stylizacje, a przy tym dodaje nam prestiżu.
Kupno zegarka nie jest rzeczą prostą jak się wydaje. Dlatego przygotowałam 7 rzeczy, które musisz wiedzieć zanim dokonasz zakupu.
1. Drogi i markowy zegarek nie zawsze jest najlepszym wyborem.

Zazwyczaj patrzymy na markę, czasem wydawałoby się, że jest ona pierwszorzędną rzeczą przy jego zakupie. Guzik prawda. Nie musisz mieć markowego zegarka, ważne żeby podobał się Tobie i dobrze leżał. 
Nie mówię tutaj o dobrze wyglądającym badziewiu, umówmy się, że najtańsze zegarki nie są dobrym pomysłem. 

2. Zwróć uwagę na szkło 


 Zapewne nie chcemy, aby byle otarcie powodowało, iż na szkiełku naszego zegarka będzie przybywało rys. Dlatego warto sprawdzić czy czasomierz wyposażono w szkiełko szafirowe.
 Twardość podaje się w skali Mohsa od 1 do 10. Im wyższy współczynnik, tym większa jego wytrzymałość.

3. Wodoodporność

Wodoszczelność to element, który warto wziąć pod uwagę, szczególnie jeśli pragniemy w naszym zegarku pływać lub nurkować.

4. Rodzaj mechanizmu

Mechanizm klasyczny- mechanizm klasyczny nakręca się ręcznie za pomocą pokrętła. W środku mamy odpowiednik wahadła dużego zegara, którego ruch porusza wskazówkami. Cenione przez koneserów i kolekcjonerów, ze względu na nowe technologie rzadko spotkamy taki mechanizm w najnowszych produkcjach. Na tarczy takiego zegarka przeważnie umieszczona jest informacja na temat ilości łożysk- kamieni użytych w zegarku.

Mechanizm automatyczny- budową bardzo przypomina mechanizm klasyczny, jednak zegarek z tym mechanizmem nakręca się dzięki ruchom ręki. Na tarczy takiego zegarka zazwyczaj umieszczony jest napis „Automatic”. Aby zapewnić im stałą punktualność powinni się je przechowywać w specjalnych pudełkach, zwanych rotomatami- boxami, które wprawiają w ruch przechowywany zegarek aby ten nie stanął. To właśnie mechanizmy automatyczne umieszczane są w kopertach najdroższych zegarków na świecie.

Mechanizm kwarcowy- pracuje dzięki baterii którą trzeba wymieniać. Na tarczy zegarka najczęściej umieszczony jest napis „Quartz”, choć to oczywiście nie jest regułą. Są to najdokładniejsze i najbardziej powszechne mechanizmy.


5. UNIKAJ ZEGARKÓW MAREK MODOWYCH


U Tommy’ego Hilifgera, czy Michaela Korsa możesz kupić co najwyżej koszule. Jeżeli szukasz zegarka, która ma pełnić funkcje czasomierza, a nie tylko biżuterii to zdecydowanie bezpieczniej jest wybrać model którejś z szwajcarskich, czy japońskich firm zajmujących się jedynie produkcją zegarków. Kupując zegarek Korsa płacisz za markę i desing a nie za wykonanie :)

You Might Also Like

10 komentarze

 1. Bardzo dobre rady, nawet nie pomyslalabym żeby zwrócić uwagę na szkło. Ale.to prawda,ludzie zazwyczaj patrzą na markę

  OdpowiedzUsuń
 2. Rady bardzo przydatne. Lubię ładne zegarki bo idealnie dopełniają stylizacje :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo przydatny wpis! Nigdy nie wiem na co zwrócić uwagę podczas wybierania zegarków! :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo przydatny wpis, ja również bardzo lubię zegarki, ale swojego ulubionego jeszcze nie posiadam :)

  agnesssja.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

Subscribe